Millega arvestada abielu lahutamisel?

 

Abielulahutus ei pruugi alati olla lihtne protsess, kuna sellega võivad kaasneda õigusvaidlused. Kui abikaasad leiavad, et nad ei saa enam koos jätkata ja otsustavad abielu lahutada, tuleb esmalt valida sobiv lahutamise viis. Abielu saab lahutada vastastikusel kokkuleppel perekonnaseisuasutuses või notari juures. Kui kokkuleppele ei jõuta, tuleb lahutus läbi viia kohtus. Ka registreeritud kooselu lõpetamine toimub sarnaselt abielulahutusele.

Abielulahutuse puhul on üheks oluliseks küsimuseks, milline varasuhe valiti abielu sõlmimisel. Valitud varasuhtest sõltub, kellele ja mis ulatuses kuuluvad abielu ajal omandatud esemed ja varalised õigused. Abikaasade varasuhe võib olla:

  • varaühisus,
  • varalahusus,
  • vara juurdekasvu tasaarvestus või
  • abieluvaralepingu alusel kehtiv erikokkulepe.

 

Varasuhte valik mõjutab abielu lahutuse korral vara kuuluvust

Varaühisuse korral kuuluvad abikaasade ühisomandisse abielu kestel omandatud esemed ja varalised õigused. Ühisvara hulka ei kuulu abikaasade isiklikud tarbeesemed, enne abielu omandatud vara, kingitud või pärandatud vara, lahusvaraga omandatud esemed, kohustuslik pensionifond, pensioni investeerimiskontol olev raha ja selle eest soetatud finantsvara. Vara jagatakse võrdselt, kuid poolte kokkuleppel otsustatakse, kellele konkreetne vara jääb. Näiteks, kui abikaasade ühisvaras on auto (40 000 eurot), suvila (110 000 eurot) ja korter (150 000 eurot), võib Abikaasa I saada auto ja suvila, ning Abikaasa II korteri. Samuti on võimalik, et mõlemad abikaasad jäävad peale lahutust mingi vara ühisomanikeks, omades seda ½ osades. Kuidas vara jagatakse, sõltub abielu konkreetsetest asjaoludest ja poolte soovidest.

Lahusvara puhul ei teki abielu kestel ühisvara, ja omandatud asjad jäävad abikaasale, kes need soetas. Lahutuse korral ei ole abikaasadel varalisi nõudeid üksteise suhtes.

Vara juurdekasvu tasaarvestuse korral on vara omanik abielu kestel vara soetanud abikaasa. Abielu lõppedes peab aga mõlema abikaasa vara suurenemise väärtus olema võrdne. Abikaasa, kellel on lahutuse ajal vähem vara, saab rahalise nõude ulatuses, mis vastab teise abikaasa varalisele suurenemisele abielu jooksul.

Abieluvaralepingu alusel sõltub vara jagamine lepingus kokkulepitud tingimustest. Näiteks võib lepinguga määrata, et abikaasadel on lahusvarasuhe, kuid pere kodu kuulub ühisvarasse. Lahutuse korral jagatakse võrdselt ainult pere kodu, samas kui muu vara kuulub sellele abikaasale, kes selle omandas.

Abikaasad saavad vara jagada kokkuleppel, sõlmides notari juures notariaalselt tõestatud ühisvara jagamise lepingu. Vaidluse korral jagatakse vara kohtus ühe poole hagiavalduse alusel. Kui on küsimusi ühis- ja lahusvara koosseisu osas, lähtutakse seaduses sätestatust. Näiteks, kui vara omandati enne 1. jaanuari 1995, kohaldatakse selle vara suhtes enne kehtinud perekonnaseadust.

 

Lahutada saab perekonnaseisuasutuses, notari juures ja kohtus

Perekonnaseisuasutuses toimub abielu lahutamine abikaasade ühise kirjaliku avalduse alusel. Perekonnaseisuamet võib lahutada abielu, kui mõlema abikaasa elukoht on Eestis või kui abikaasad on kokku leppinud, et abielu lahutamisele kohaldatakse Eesti õigust. Lahutamiseks tuleb isiklikult esitada ühine kirjalik eestikeelne avaldus, isikut tõendavad dokumendid, abielu tõendav dokument (kui abieluregistrist andmed puuduvad) ning tasuda riigilõiv. Avalduse esitamiseks ja lahutamiseks tuleb kohale tulla. Kui üks abikaasadest ei saa mõjuval põhjusel osaleda, võib ta esitada notariaalselt tõestatud eraldi lahutamisavalduse või nõusoleku ilma tema kohalolekuta abielu lahutamiseks. Abielu lahutatakse hiljemalt kolme kuu ja mitte varem kui ühe kuu jooksul pärast avalduse esitamist.

Ka notari juures saab abielu lahutada. Lisaks saab notari juures sõlmida kokkuleppeid vara jagamise ja laste elukorralduse osas. Notar võib lahutada abielu ka siis, kui ühe abikaasa elukoht on välisriigis või kui lahutamisele kohaldub välisriigi õigus. Lahutamiseks tuleb notarile esitada abielulahutamise avaldus ja isikut tõendav dokument ning tasuda notari tasu. Notar määrab abielulahutamise päeva, mil mõlemad abikaasad peavad kohal olema. Kui üks abikaasa ei saa mõjuval põhjusel tulla, saab ta esitada teise notari juures tõestatud avalduse või nõusoleku lahutamiseks.

Kui pooled ei jõua üksmeelele lahutuse või vara jagamise osas, tuleb pöörduda kohtusse. Kohus lahutab abielu ühe abikaasa hagi alusel, kui suhted on pöördumatult katkenud – näiteks siis, kui abikaasad on elanud eraldi vähemalt kaks aastat. Kohus ei püüa pooli lepitada, kui see on asjaoludest tulenevalt ebamõistlik või võimatu, kuid vajadusel võib anda kuni kuuekuulise leppimisaja. Kui lahutamise osas pole vaidlust, saavad abikaasad abielu perekonnaseisuasutuses või notari juures lahutada ning vaid vara jagamise küsimusega kohtusse pöörduda. See aga toob kaasa kohtukulud ning võib muuta protsessi ajakulukaks ja koormavaks.

 

Abikaasade eluase

Perekonnaseadus sätestab, kuidas lahutuse korral toimida perekonna eluaseme ja sellega seotud varaga. Kui abikaasad ei jõua kokkuleppele kodu ja selle juurde kuuluvate esemete kasutamise osas, määrab kohus kindlaks kummagi poole õigused ja kasutamistingimused. Otsuse tegemisel arvestab kohus eriti laste heaolu ja muid olulisi asjaolusid. Kui pere eluase on ühe abikaasa ainuomandis, võib kohus ebaõigluse vältimiseks määrata eluruumi teise abikaasa kasutusse. Sellisel juhul võib kohus määrata ka tasu, mida teine abikaasa peab eluruumi kasutamise eest maksma. Abikaasade ühisomandis olevad tavalised sisustusesemed jagatakse vajadusel õiglaselt ja otstarbekalt.

Oluline on meeles pidada, et kuigi abikaasad ei pruugi enam koos elada, kehtivad abielu ja varasuhted kuni päevani, mil abielulahutus jõustub – see juhtub kas siis, kui perekonnaseisuamet või notar vormistab lahutuse, või kui kohtuotsus abielu lahutamise kohta jõustub. Kuni abielu lahutamise päevani tuleb ühisvara tehinguid teha ühiselt või teise abikaasa nõusolekul.

Kui Teil on tekkinud küsimusi või vaidlusi seoses abielu, kooselu või muu mittetraditsioonilise partnerlusega, on mõistlik konsulteerida asjatundjaga, et leida rahumeelsed lahendused. Meie advokaadibüroo Lepmets & Nõges advokaadid on valmis Teid abistama.