Advokaat selgitab: kuidas vältida maksukontrolli

Ka vägagi eeskujuliku maksukäitumisega ettevõtte jaoks on maksu- ja tolliameti (MTA) kontroll ebameeldiv ja aeganõudev protsess. Palju meeldivam on aega ja energiat panustada äri arendamisse. Kuna maksud on võrdlemisi keeruline valdkond, võivad ettevõtte ja MTA vaated ka parima tahtmise juures maksukohustuste täitmise osas erineda. Seega on soovitatav vältida maksuhalduri huviorbiiti sattumist juba eos. Mida siis silmas pidada?

Suhtu kriitiliselt enda tegevusse

See võib tunduda iseenesest mõistetavana, aga maksukohustust tuleb täita eeskujulikult ehk ettevõttel ei tohi tekkida maksuvõlga. Maksu- ja tolliamet on ettevõtjatele oma tegevuse hindamiseks loonud mugava e-teenuse „Maksukäitumise hinnangud“. Rakenduse kaudu näeb ettevõtja, millisena tema ettevõte MTA-le paistab ning kas ameti hinnangul on tema esitatud andmetes puudujääke. Teenuses antakse puuduste parandamiseks ka konkreetsed juhtnöörid.

 

Vajadusel võtke julgelt ühendust maksu- ja tolliameti või advokaadiga, kes olukorda ja kohustusi selgitavad ning nõu annavad. Iga olukorra kohta tasub koostada kirjalikud kokkuvõtted, et vajadusel oleks võimalik oma käitumist hiljem tõendada. Samuti tuleb töötamise registrit hoida ajakohasena. Töötamise registreerimist kontrollitakse enim hooajaliste töötajate puhul. Puhtinimlikud vead või unustamine võivad päädida vägagi ebamugavate menetlustega. 

 

Vali oma partnereid

Vahel piisab vale äripartneriga koostöö tegemisest, et sattuda maksu- ja tolliameti huviorbiiti. Kui teie ettevõte teeb koostööd äripartneriga, kelle tegevust on MTA korduvalt kontrollinud, siis on amet võrdlemisi kursis sellega, kes on äripartneri koostööpartnerid, sealhulgas teie ettevõte. Näiteks näeb amet pidevalt arveid, kus on teie ettevõtte andmed kajastatud. Kui äripartneri teised koostööpartnerid on probleemsed, siis võib maksuhaldur eeldada, et ka teie ettevõte on probleemne. Varem või hiljem võib amet pidada vajalikuks kontrollida ka teie ettevõtte tegevust. 

 

Oma ettevõtte äripartnerite maksukäitumist on võimalik muu hulgas kontrollida avalike päringutega MTA kodulehel. Üldisemad andmed on toodud ka leheküljel teatmik.ee. Kahtluse tekkimise korral tasuks äripartnerilt küsida maksuandmete tõendit. Oluliste äripartnerite taustakontrolli saab tellida ka advokaadibüroolt. 

 

Teatud piirkonnad seostuvad MTA jaoks erinevate riskidega, nimetada võiks seda, et ümbrikupalga maksmise risk on kõrgeim Ida-Virumaal. Juhul, kui suurem ettevõtja maksab igakuiselt Ida-Virumaal asuvale ühe inimese ettevõttele käsunduslepingu alusel, siis on mõlemal ettevõttel suurem risk sattuda maksukontrolli. Samuti kõrgendab riski töö hooajalisus. Suvel kontrollib MTA rohkem eramute ehitusega tegelevaid äriühinguid. Kõrge ümbrikupalga riskiga on ka suveks tööle võetud ettekandjad või põllutööabilised. 

 

Ettevõtte tegevus peab olema loogiliselt jälgitav

Maksu- ja tolliamet võib kontrollida ettevõtteid, kui nende majandustegevus ei tundu loogiline. See võib olla olukord, kus ettevõttel on palju töötajaid, kuid käive sisuliselt puudub. Või vastupidi. Samuti tekitab kahtlusi olukord, kus ettevõtte töötajate töötasud ei vasta turu keskmisele või enamik töötajad on tööl osalise koormusega. See ei tähenda, et töötajate palk ei tohi olla madalam turu keskmisest või töötajad ei tohiks olla tööl osalise koormusega. Sellises olukorras tasub konsulteerida esmalt advokaadiga, kes saab anda nõu ja selgitusi olukorra kohta. 

 

Ka võivad MTA huviorbiiti jääda ettevõtted, mis on saanud loa võõrtöötajate kasutamiseks, kuid tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni ja töötuskindlustusmakse deklaratsioonil ehk TSD-l ei deklareerita neile väljamakseid. Välismaalastest töötajad on nõrgemas positsioonis ning neile on lihtsam ümbrikupalka maksta. Maksu- ja tolliamet kontrollib selliseid ettevõtteid aktiivselt. 

 

Kontroll

Maksu- ja tolliamet võib ühendust võtta ka maksukontrolliväliselt, andes ettevõttele nõu ja suunates selle maksukäitumist. Selline sekkumine on vähem intensiivne ja sellele sanktsioone ei järgne. Siiski tähendab MTA sekkumine asjaolu, et ettevõte on juba ameti huviorbiiti sattunud. Seega võib järgmine samm olla ametlik maksukontroll või ka kriminaalmenetlus. Maksukontroll on pingeline, nõuab ettevõttelt suurel hulgal ressurssi ning võib kaasa tuua ka sanktsioone. Kõige ebameeldivam on kriminaalmenetlus. Menetluse ajal võidakse kasutada isikute 48 tunniks kinnipidamise õigust, vahistamist, läbiotsimist ja muid intensiivseid menetluse tagamise viise. Samuti võib MTA nõude tagamiseks vara arestida. Kriminaalmenetluses süüdimõistmise korral järgneb rahaline karistus või vangistus. 

 

Käitumisjuhised

Kui püüate maksu- ja tolliametiga suhtlemisel probleemi ignoreerida, teeb teie käitumine selle vaid suuremaks. Kui maksuhaldur võtab ettevõtjaga ühendust maksukontrolli- või kriminaalmenetluseväliselt, siis on mõistlik teha koostööd ja viia vastavalt MTA ametniku ja advokaadi soovitustele vajalikud parendused sisse. Advokaadibüroo saab juhendada, kuidas vältida edaspidi olukorra kordumist. Juhul kui maksuhaldur alustab maksukontrolli või kriminaalmenetlust, siis tasub kohe ühendust võtta advokaadiga. Nii trahvid kui ka muud sanktsioonid võivad olla võrdlemisi suured ning halvemal juhul lõppeb olukord kriminaalvastutusega.

 

Advokaadibüroo Lepmets & Nõges advokaatidel on kogemusi nii ennetavate menetlustega, haldusmenetlustega kui ka maksualaste kriminaalmenetlustega. Olukorrapõhiselt saab advokaat nõustada, kuidas on mõistlik käituda. Ühe ettevõtja jaoks võib olla mõistlikum teha MTA-ga koostööd, kuid teise ettevõtja menetluslikku positsiooni võib see hoopis halvendada. Õigeaegne juriidiline nõustamine ja esindamine vähendab võimalike hilisemate negatiivsete tagajärgede mõju. Kuid õigusvaidlusest ka võitjana välja tulles on aja- ja närvikulu olnud suur. Seega on mõistlik MTA huviorbiiti ja maksukontrolli sattumist ennetada. 

 

Käesolev artikkel avaldati 20.02.2024 Fintants- ja õigusajakirjas RUP.