Käibemaksuseadus advokaadi pilgu läbi – mida pead teadma?
Lepmets & Nõges Advokaadibüroolt küsiti käibemaksuseaduse kohta ning advokaat on valmis seda lihtsustatult seletama. Käibemaksuseadus reguleerib lihtsustatult öeldes riikliku maksu, mida peavad kohustatud (juriidilised) isikud tasuma käibemaksu objektilt (eelkõige nt ettevõtluse käigus kauba müügilt või teenuse osutamiselt, omatarbelt, kauba tasuta toimetamiselt teise EL liikmesriiki ettevõtluse tarbeks, sundvõõrandamiselt tasu eest, kauba impordilt, kauba EL siseselt soetamiselt jne). Hetkel kehtiv käibemaksuseadus näeb ette kohustuse end maksukohustuslasena registreerida eelkõige isikutele, kelle maksustatav käive ületab kalendriaasta algusest arvates 40 000 eurot. Käibemaksuseaduse kohaselt tekib isikul kohustus registreerida end piiratud käibemaksukohustuslasena, kui EL siseselt soetatud kaupade maksustatav väärtus ületab aasta algusest 10 000 eurot.
Käibemaksusüsteem on EL tasandil harmoniseeritud. See tähendab, et EL liikmesriikides kehtivad käibemaksu reguleerivad õigusaktid (st Eestis kehtiv käibemaksuseadus) peavad vastama EL õigusaktidega (eelkõige EL direktiivide ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrustega) ette nähtud standarditele. Juhul kui näiteks Eesti käibemaksuseadus ja mõni EL tasandil reguleeriv õigusakt on omavahel vastuolus, kohaldatakse EL õigusakti (mitte käibemaksuseadust). Meie advokaatide praktikas on käibemaksuseaduse ja EL õiguse võimalikud vastuolud siiski harva esinev probleem. Päriselus on käibemaksuseaduses sätestatu keskse tähtsusega kõigi Eestis registreeritud maksukohustuslaste jaoks. Meie advokaadibüroo igapäevase kogemuse põhjalt hinnates vajavad kliendid pigem õigusabi seoses käibemaksuseadusega seonduvate küsimuste osas. Nimelt, esineb hulganisti käibemaksuseadusega seonduvaid valearusaami ja eksiarvamusi, mis võivad halvemal juhul viia maksukohustuslase vastutusele võtmiseni käibemaksuseaduses sätestatud reeglite rikkumise eest. Selles artiklis käsitleme lähemalt 0% käibemaksumäära ja maksuvaba käivet ning sisendkäibemaksu mahaarvamise õigust. Muude käibemaksuseadusega seonduvate levinud küsimuste kohta saab lühiülevaadet lugeda MTA kodulehelt.
0% käibemaksumäär ja maksuvaba käive
Advokaatidena õigusabiteenust osutades, kohtame sageli eksiarvamusi nagu oleks 0% käibemaksumäär samastatav maksuvaba käibega. Meeles tuleb pidada, et 0% käibemaksumäär ei ole käibemaksuseaduse mõttes maksuvabastus ega maksuvaba käive. Käibemaksuseadus eristab selgelt 0% käibemaksumäära ja maksuvabast käibest – need on reguleeritud erinevate käibemaksuseaduse sätetega.
0% käibemaksumäär
0% käibemaksumäär esineb praktikas kõige sagedamini ilmselt pöördmaksustamise juhtudel ehk piiriüleste tehingute puhul, eelkõige käibemaksuseaduse mõttes kaupade ja teenuste soetamisel teistest EL riikidest. Võtame näiteks juhtumi, milles Eestis registreeritud käibemaksukohustuslane ostab teisest EL riigist auto. Ilma pöördmaksustamiseta, võiks auto müüjal (ehk teise EL riigi maksukohustuslasel) tekkida Eestis käibemaksu tasumise kohustus. See oleks arusaadavalt välismaalt pärit müüja jaoks ebamõistlikult koormav.
Pöördmaksustamise regulatsioon käibemaksuseaduses võimaldab olukorra lahendada selliselt, et:
- Eesti maksukohustuslane ostab teisest EL riigist auto;
- Teise EL riigi müüja märgib auto arvele käibemaksumääraks 0%;
- Eesti maksukohustuslane tasub müüjale auto eest ning Eesti riigile autolt vastavalt käibemaksuseadusele tasumisele kuuluva käibemaksu.
Ilmselgelt, ei ole 0% käibemaksumäär eelkirjeldatud näites kuidagi käsitletav käibemaksuseaduse mõttes maksuvabastusena. Käibemaks tuleb autolt ikka ära maksta. Erinevus seisneb selles, et kui üldreeglina maksab käibemaksu riigile müüja, siis pöördmaksustamise olukorras täidab maksukohustuse riigi ees ostja.
Maksuvaba käive
Tavapärane näide käibemaksuseaduse tähenduses maksuvabast käibest on seevastu näiteks sotsiaalsed kaubad ja teenused, näiteks universaalne postiteenus, teatud tervishoiuteenused, laste ja noorukite kaitsega seotud turvakoduteenused või tasuline alus-, põhi-, kutse- või kõrgharituskoolitus, mida ei anta ärilistel eesmärkidel. Samuti ei maksustata käibemaksuseaduse alusel kindlustusteenuseid, kinnisasja või selle osa üürile, rendile või kasutusvaldusesse andmist või enamikke väärtpabereid. Käibemaksuseaduse kohaselt ei maksustata käibemaksuga ka nt laenutehinguid, liisingutehinguid või tagatis- ja garantiitehinguid ning muid isikule tulevikus siduvaid kohustusi tekitavaid tehinguid.
Sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus
Sisendkäibemaksu definitsioon
Sisendkäibemaks ja selle maha arvamine kuulub paljude maksukohustuslaste igapäevase äritegevuse juurde. Käibemaksuseaduse kohaselt on sisendkäibemaks maksukohustuslase poolt:
- Teiselt maksukohustuslaselt soetatud või saadud kauba või teenuse eest tasumisele kuuluv käibemaks;
- Imporditud kauba eest tasutud või tasumisele kuuluv käibemaks;
- Ettevõtlusega tegelevalt välisriigi isikult, kes ei ole Eestis registreeritud maksukohustuslasena, saadud teenuse, mille käibe tekkimise koht on Eesti, maksustatavalt väärtuselt arvutatud käibemaks;
- Ühendusesisuselt soetatud kauba, soetatud paigaldatava või kokkupandava kauba, kolmnurktehinguga soetatud kauba või muu soetatud kauba, millelt maksukohustuslane peab käibemaksuseaduse kohaselt käibemaksu arvestama, maksustatavalt väärtuselt arvutatud käibemaks.
Kuidas sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus praktikas töötab?
Kogu käibemaksuseaduse loogika põhineb arusaamal, et käibemaksu maksab üldreeglina kinni lõpptarbija. Sisendkäibemaksu olemuslik eesmärk on vältida lõpptarbija jaoks astronoomilise suurusega käibemaksukohustust. Võtame näiteks füüsilise isiku, kes ostab endale isiklikuks tarbeks uue auto. Auto ostmise tehingu mõttes on olukord lihtne - füüsiline isik maksab auto soetamiseks müüjale auto enda hinna ja käibemaksu. Müüja maksab käibemaksu riigile. Probleem tekib aga sellest, et auto müümiseks on vaja auto kokku panna, sealjuures auto kokku panemise tarbeks soetada kõikvõimalikke erinevaid materjale. Arusaadavalt, peavad autotootjad kõik vajalikud materjalid esmalt kokku ostma. Juhul, kui autotootja peaks maksma iga tootmiseks vajaliku materjali pealt käibemaksu, kaasneks paratamatult lõpptarbija jaoks käibemaksu ebaproportsionaalne kasv. Sisendkäibemaksu (ehk piltlikult öeldes auto soetamiseks vajalike materjalidelt tasutud käibemaksu) mahaarvamise õigus võimaldab hoida käibemaksuseaduse alusel tekkivat maksukohustust mõistlikkuse piirides (sest autotootja ei pea iga materjali pealt tasutud käibemaksu lõpptarbija hinnale lisama).
Arvestada tuleb siiski, et käibemaksuseadus sätestab sisendkäibemaksu mahaarvamise õigusele omad piirangud (nt juhul kui tekkinud käive on käibemaksuseaduse tähenduses maksuvaba käive). Täpsema käibemaksuseadust puudutava õigusabi saamiseks võtke meie advokaadibürooga ühendust.
Meie Lepmets & Nõges Advokaadibüroo advokaadid aitavad Teil leida tekkinud maksuõiguslikule olukorrale lahenduse pakkudes kvaliteetset õigusabi.
Seotud lood

Juhatuse liikme konkurentsipiirang ja konfidentsiaalsuskohustus pärast ametiaega
Osaühingu ja aktsiaseltsi juhatuse liikmel on seadusega määratud keskn...

Kuidas valmistuda kohtuprotsessiks: olulised näpunäited ja soovitused
Kohtuistung võib tunduda aukartust äratava ja isegi hirmutava kogemuse...
Oleme kõrgelt hinnatud advokaadibüroo
Kindel partner kohtuvaidlustes!

Kohtumenetluse osakonna juhataja
Meie koostöö advokaatidega Lepmets & Nõges kestab juba aastaid ja on siiani olnud väga edukas. Meie hinnangul pakuvad nad turu kõige kvaliteetsemat ja ühtlasi ka kõige kiiremat teenust – tehes seda seejuures väga hea hinnaga. Soovitan!
Nõukogu esimees
Olen kasutanud nende juriidilist nõustamist ja abi mitmel erineval korral. Viimati üllatas vandeadvokaat Tauri Tigasson mind positiivselt oma proaktiivse lähenemise, täpse ja sihikindla nõustamisega, sundides mind isegi tõhusamalt tegutsema. See ületas minu sõnastamata ootused. Koostöö nendega on olnud tõeline nauding.

Väga kõrgel tasemel, suure silmaringiga ja usaldusväärne partner õigusabi küsimustes. Turvatunne on kõige olulisem, mida õigusabi puhul kliendina ootan, ning seda kogemust Advokaadibüroo Lepmets & Nõges alati pakub. Õigusabi peabki selline olema – aitäh, et olete alati olemas!

Hiljuti tegin koostööd Advokaadibürooga Lepmets & Nõges ja nende professionaalsus ületas kõik ootused. Nende advokaadid on väga teadmiste- ja oskusterikkad, pakkudes selgeid nõuandeid ja tuge igal sammul. Mulle avaldas muljet, kuidas nad pühendusid kliendi vajadustele, hoides mind alati informeerituna ja vastates kõikidele küsimustele. Suurepärane teenindus ja tõeline hool kliendi vastu teevad neist tipptasemel advokaadibüroo. Soovitan soojalt!

Mina ja mu pere oleme siiralt tänulikud Lepmets ja Nõges büroole, kelle leidsime tuttavate soovitusel. Pikajaline ja kurnav protsess oli tupikus, kuid tänu professionaalsele abile, asjatundlikkusele, leidlikkusele ja veelgi olulisem, olukorra mõistmisele ja inimlikule suhtumisele saame täna jätkata tavapärase eluga.
Vanasõna ütleb, et lubaja hea mees, sõnapidaja veel parem. Lepmets & Nõges on minuga asju ajades olnud alati sõnapidaja. Hindan enim nende teadmisi, professionaalsust ja andekust. Võin ausalt öelda, et olen nende tööga olnud alati 100% rahul.
Lahendused on alati vastanud ootustele ning isegi ületanud neid. Meeldiv suhtumine, sõbralikkus ja professionaalsus protsessi igas etapis. Kindel ja vajalik partner õigusküsimustes ning vaidlustes!

Tegevjuht



ALFA International on juhtiv sõltumatute advokaadibüroode võrgustik, asutatud 1980. aastal. Tegemist on suurima õigusalase võrgustikuga, mis pakub tõhusaid lahendusi üle maailma. Oleme selle võrgustiku ainus liige Eestis.
Gasellid on kiiresti arenevad ettevõtted, mis on 3 aasta jooksul kasvatanud käivet ja kasumit üle 50% ning loonud palju uusi töökohti. Alla 1% Eesti ettevõtetest on gasellid. Oleme Gasellfirma tiitli võitnud kahel korral.
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda on suurim ja mõjukaim ettevõtjaid esindav organisatsioon Eestis, tegutsenud 99 aastat. Kojal on üle 3500 liikme, kelle panus moodustab üle 40% Eesti firmade netokäibest ja maksutulust.